اگر معده تان ترش می کند اینها را بخورید

آب سبزیجات را دریابید

البته نوشیدن یک فنجان قهوه داغ یا هات چاکلت خیلی هیجان انگیزتر از سر کشیدن آب کرفس یا جعفری است؛ اما با این حال، باید کمی مراعات کنید و نوشیدنی های مناسب شرایط خود را دریابید. می توانید از عصاره سبزیجاتی مانند کرفس، خیار، کلم، جعفری، آویشن، گشنیز و زیره استفاده کنید. آب گوجه فرنگی مانند آب لیمو یا آب زرشک می تواند در تشدید این بیماری موثر باشد، در نتیجه باید عطای شان را به لقایشان ببخشید.

آب میوه های شیرین مجازند

شما که عاشق آب میوه هستید باید حواستان را کمی جمع کنید. انتخاب آب میوه ها جدا از این که در چه فصلی باشیم، باید از بین میوه هایی باشد که اسیدیته پایینی دارند. آب میوه های شیرینی مانند انبه یا کدو تنبل می تواند کمک کننده باشد، اما در عوض مرکباتی مانند پرتقال و نارنگی به دلیل داشتن اسید اسکوربیک (ویتامینC ) بالا برای افرادی که از ریفلاکس معده رنج می برند، مناسب نیست.

بوی خوش بیدمشک و کاسنی

حتماً برای شما هم پیش آمده که با سوزش و درد معده پیش مادربزرگ یا مادرتان بروید و او هم بلافاصله عرق نعنا را برای تان تجویز کند. یکی از عرقیجاتی که به هیچ وجه در طول این بیماری نباید مصرف شود همین عرق نعنا است زیرا با تأثیر بر دریچه انتهایی مری باعث تحریک و برهم زدن نظم انقباضی آن می شود. از بین عرقیجات می توان به بیدمشک و کاسنی اعتماد کرد. بهتر است عرق بیدمشک را به همراه کمی عسل مصرف کنید.

شیرهای گیاهی را جایگزین شیر حیوانی کنید

شیرهای گیاهی مانند شیر سویا به دلیل انجام فرآیند جوشاندن که باعث شکسته شدن بافت پروتئینی آن ها می شود، می تواند برای افرادی که از ریفلاکس معده رنج می برند مفید باشد. مخلوط کردن مقداری عسل با شیر سویا یا شیر بادام می تواند مفید باشد.

تکلیف شیر چه می شود؟

شیر جزو نوشیدنی هایی است که دل کندن از آن سخت است، اما مصرف شیر بستگی به فرد بیمار دارد و هر فردی واکنش خاصی نسبت به شیر نشان می دهد ولی در حالت کلی تحمل نکردن لاکتوز یا قند شیر می تواند باعث بازگشت محتویات معده و تحریک دریچه انتهایی مری شود که به دلیل وجود اسیدکلریدریک در موکوس، سوزش معده و ترش کردن اتفاق می افتد. در حالت کلی اگر سوزش معده دارید از نوشیدن زیاد شیر بپرهیزید چون ممکن است مشکل را تشدید کند. درست است که شیر در کوتاه مدت سوزش معده را تسکین می دهد، اما در طولانی مدت باعث افزایش ترشحات معده شده و آن را اسیدی می کند.

 

نوشیدنی های تقویت کننده ریفلاکس

ریفلاکس معده احساس ناخوشایندی است و در صورت شدت گرفتن، زندگی را به کام هر کسی تلخ می کند.

مخلوط شیر و عسل یکی از بهترین ترکیبات مفید برای بیماران مبتلا به عارضه ریفلاکس معده است. به علاوه چای سبز و چای بابونه نیز از دم نوش های مفیدی هستند که به جای چای معمولی یا قهوه که تشدیدکننده ریفلاکس هستند، قابل استفاده است.

راه چاره نوشیدنی های مضر

بدون شک دل کندن از چای یا قهوه برای خیلی ها سخت است، اما می توان شرایطی ایجاد کرد که این قبیل نوشیدنی های مضر مشکل کمتری ایجاد کنند. این نوشیدنی های مشکل ساز باید زمانی مصرف شوند که معده خالی است؛ اگر چای میل دارید سعی کنید داخل فنجانتان کمی عسل بریزید تا مشکل کمتری ایجاد شود. نکته مهم دیگر این که ضمن مصرف وعده های غذایی کم حجم و غیرمحرک، سعی کنید یک ساعت قبل از غذا و تا دو ساعت بعد از آن، نوشیدنی استفاده نکنید.

منبع : سیمرغ

/ 1 نظر / 3 بازدید
الناز

عزیزم منم این مشکلو دارم ولی تا حالا کسی بهم این نکات رو نگفته بود ممنونم